امتحان چیست؟

شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ 2 0 کلام حق پیام

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحِیمِ

امتحان و آزمون، آن است که برای انسان، صحنه و شرایط و مسائلی پیش آید که میزان آگاهی، توانایی، صبر و شجاعت، ایمان و تقوا، مهارت و کاردانی او برای خودش یا دیگران روشن شود.
البته هر کسی و هر چیزی به نوع خاص و وسیلۀ جداگانه ای امتحان می شود. مثلاً میزان معلومات دانش آموز با امتحان، قدرت بدنی کسی با وزنه برداری، میزان کیفیت طلای یک گوهر با محک زدن، قدرت روحی و صبوری کسی با تحمّل سختیها، شجاعت کسی با رویارویی با حریف در میدان جنگ، سلامتی یا بیماری فرد با مراجعه به پزشک، میزان بندگی کسی با اطاعت فرمان و ... شناخته و معلوم می شود.
اگر آزمونی در کار نباشد، خوب و بد، ضعیف و قوی، خالص و ناخالص، اصلی و تقلّبی، فرمانبردار و نافرمان و دانا و نادان شناخته نمی شود و هر کس ادّعا می کند که قوی ترین، پاک ترین و داناترین انسان است و هر تولید کننده ای کالای خود را برترین جنس و هر شخصی خود را مسلمان ترین افراد معرّفی می کند. آنچه تعیین کنندۀ میزان خلوص و بندگی و اصالت و قدرت و علم اشخاص است، (امتحان) است/.
امتحان و آزمون، یک بُعد سازنده هم دارد و آن اینکه افراد، به ضعفها و کاستیهای خود پی می برند و دچار غرور نمی شوند. برای جامعه هم مفید است، چون نسبت به اشخاص، شناخت دقیق تری پیدا می شود و ادعّاهای بی دلیل اشخاص به سادگی پذیرفته نمی شود.
(امتحان،جواد محدثی،صفحه12و13)

سلامتی مقام معظم رهبری امام خامنه ای صلوات

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ

جهت دریافت نرم افزار نماز (دومین برنامه بچه های خادم الشهداء) بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://cafebazaar.ir/app/ir.pardazeshgostar.namaaz/?l=fa

جهت دریافت نرم افزار کلام حق بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://cafebazaar.ir/app/ir.pardazeshgostar.kalamehaq/?l=fa

بچه های خادم الشهداء

www.kalamehaq.ir

Translate this post to english

2 نظر

مریم شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴

سلام بسیاااار مفید بود ، اجرکم عندالله

محمد شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴

ارسال نظر