image

حس مسئولیت در برابر پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله

سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یکی از مصادیق حس مسئولیت، انجام وظیفه و تعهدپذیری در برابر پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله است. قرآن کریم در آیۀ 157 سورۀ اعراف ضمن معرفی آن حضرت، همگان را به مسئولیت پذیری در برابر ایشان فراخوانده است: «همان ها که از فرستادۀ خدا، پیامبر امّی پیروی می‌کنند؛ پیامبری که صفاتش را، در تورات و انجیلی که نزدشان است، می‌یابند؛ آنها را به معروف دستور می‌دهد، و از منکر باز می‌دارد؛ اشیاء پاکیزه را برای آنها حلال می‌شمرد و ناپاکی ها را تحریم می‌کند؛ و بارهای سنگین و زنجیرهایی که بر آنها بود، از دوش و گردنشان بر می‌دارد؛ پس کسانی که به او ایمان آورند، و حمایت و یاریش کردند، و از نوری که با او نازل شده پیروی نمودند، آنان رستگارانند.

منبع: کتاب گفتار رفیع. "انسان و مسئولیت پذیری". ص47
نویسنده: دکتر ناصر رفیعی محمدی
image

زن چگونه دریافته که نباید خود را رایگان در اختیار مرد قرار دهد؟

پنجشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مِهر با حیا و عفاف زن یک ریشه دارد. زن به الهام فطری دریافته است که عزت و احترام او به این است که خود را رایگان در اختیار مرد قرار ندهد و به اصطلاح شیرین بفروشد. مِهر، ماده ای است از یک آیین نامۀ کلی که طرح آن در متن خلقت ریخته شده و با دست فطرت تهیه شده است.

منبع: کتاب یکصد و ده سؤال پیرامون مسائل خانواده از استاد مطهری. ص16.
گردآورنده: گروه تحقیق و تألیف حضرت ولیعصر عجّل الله فرجه.

image

متزلزل کردن پایه های اخلاقی مملکت و از بین بردن حجاب و عفاف و فاصلۀ بین زن و مرد

پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

می دانید قبل از انقلاب این مملکت چگونه بود؟ در طول پنجاه سال چگونه پایه های اخلاقی در این مملکت عمداً و با حساب و پیگیری متزلزل شد؛ زنان و دختران و جوانان را به چه وضعی می کشاندند؟ اگر می دانستید، آن گاه می فهمیدید طبقۀ جوان صالح و نورانی -چه دختران و چه پسران که در بخش های مختلف جامعه هستند- چقدر ارزش دارند. امروز عدد مطلق و نسبی محققین زن، اساتید زن، دانشمندان زن در رشته های مختلف، متفکرین و نویسندگان زن که در رشته های گوناگون فکر می کنند، صاحب نظرند و قلم می زنند، ادبای زن، هنرمندان زن - قصه نویس ها، شاعرها، نقاش ها - بمراتب بیشتر از دورۀ طاغوت است؛ یعنی آن دوره ای که به نام طرفداری از زن، حجاب و عفاف و وجود فاصلۀ بین زن و مرد را به کلّی از بین برده بودند و روز به روز هم این بی بند و باری را ترویج می کردند؛ حتی در مواردی از کشورهای اروپایی هم بدتر و تندتر عمل می کردند.

منبع: کتاب زن و بازیابی هویت حقیقی/گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی. ص51
به کوشش: محسن کربلایی نظر و جمعی از محققین

image

نگاه های حلال

شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

1. نگاه به عکس زن بدحجاب ناشناس. 2. نگاه به چهره و دست زن کهنسالی که هچ گونه رغبتی به ازدواج با او نیست. 3. نگاه به زن غیر مسلمان، خواه از اهل کتاب باشد یا نه. 4. نگاه به نامحرم، در مقام خواستگاری. 5. نگاه هم جنس به هم جنس. 6. نگاه به زن نامحرم به هنگام ضرورت، مثل اینکه بخواهد او را از غرق شدن یا سوختن نجات دهد البته باید به اندازه ضرورت اکتفا شود. البته جواز نگاه‌های یاد شده، در صورتی است که با قصد لذت و یا ترس افتادن به گناه، همراه نشود.

منبع: کتاب حلال و حرام. "حلال و حرام های فقهی". ص39.
نویسنده: محمود اکبری

image

خوش به حال من که چنین همسری دارم

جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خانم زهرا اشراقی (نوۀ امام): امام علاقه و محبت وافری به همسرشان داشتند به طوری که از نظر امام همسرشان در یک طرف قرار داشت و بچه هایشان در طرف دیگر و این دوست داشتن با احترام خاصی همراه بود. یادم هست یک بار که خانم مسافرت رفته بودند آقا خیلی دلتنگی می کردند. وقتی ایشان اخم می کردند، ما به شوخی می گفتیم اگر خانم باشد آقا می خندند، وقتی نباشند آقا ناراحت هستند و اخم می کنند. خلاصه ما هر چه سر به سر آقا گذاشتیم اخم ایشان باز نشد. بالاخره من گفتم خوش به حال خانم که شما اینقدر دوستشان دارید و امام گفتند: «خوش به حال من که چنین همسری دارم. فداکاری که خانم در زندگی کردند، هیچ کس نکرده است».

منبع: کتاب درسهایی از امام/اخلاق در خانواده. "آیین همسرداری". ص21
گردآوری و تنظیم: رسول سعادتمند