image

صدقه، مضاعف به صاحبش بر می گردد

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اگر حوصله کنی، صدقه ای که می دهی، به اضعاف و مضاعف جایش می آید. کمی دلت را بِکَن. معصوم علیه السلام می فرماید: «آن قدر صدقه بده که بگویند اسراف کردی.» حال این که اسراف نکردی، عزیز من!

منبع: کتاب به سوی خدا(مجموعه رهنمودهای حضرت آیت الله عبدالکریم حق شناس). ص16
به کوشش: علی اکبری مزدآبادی

image

یاد مرگ، مانع سقوط انسان

جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یاد مرگ و منازل آخرت و نیز تفکر پیرامون عالم قبر و قیامت، مانع سقوط انسان است. از این رو بسیاری از بزرگان و علما، سفارش کرده اند که در طول شبانه روز، هفت، هشت، ده مرتبه به یاد مرگ باشید. اگر انسان در شبانه روز، چندین مرتبه به فکر قبر و قیامت و به فکر سرنوشت خود در آخرت باشد، از گناه و نافرمانی خداوند دوری کرده، از خطر سقوط در امان خواهد بود. امیرالمؤمنین علیه السلام در خطبه ای می فرمایند: «اگر شما، آنچه را که مردگان دیدند، می دیدید، جزع و فزع می کردید؛ یعنی هم ناشکیبا بودید و هم بسیار می ترسیدید و وحشت داشتید. در این صورت فرمان می بردید و حرف شنو می شدید». همۀ موجودات، حتماً و یقیناً، روزی طعم مرگ را خواهند چشید، لذا اندیشیدن پیرامون مسألۀ مرگ و مسائل بعد از آن، مانند قبر، برزخ، محشر، حساب و کتاب، بهشت و جهنم، تأثیر فراوانی بر رفتار و گفتار انسان دارد. وقوع مرگ به صورت ناگهانی است و کسی از زمان و مکان آن اطلاعی ندارد همچنین هیچکس نمی تواند از مرگ فرار کند و ایمن از آن باشد. بنابراین انسان در تنظیم اعمال خود، باید همیشه این حقیقت را در نظر داشته باشد که ممکن است نتواند کار یا برنامۀ خود را به پایان برساند و شاید فردا یا حتی ساعت و دقیقۀ بعد برای او در کار نباشد. قرآن کریم، برای مسألۀ مرگ و قیامت، اهمیّت فوق العاده ای قائل شده است، تا جایی که در حدود یک چهارم از آیات آن، به موضوع معاد اختصاص دارد. شاید نتوان هیچ صحفه ای از قرآن را پیدا کرد که در آن، اشاره ای به مسائل معاد نشده باشد. همۀ اینها، دلیلی بر اهمیت این موضوع از منظر قرآن کریم است. اهمیت فراوان تعالیم دینی به موضوع معاد، به ما می فهماند که همواره باید مرگ و منازل پس از آن را در نظر داشته باشیم و با این توجه دایمی، از سقوط خود جلوگیری کنیم. بنابراین تقاضا دارم به معاد خیلی فکر کنید. علمای علم اخلاق می گویند که لااقل هفت یا هشت یا ده مرتبه در شبانه روز به فکر مرگ و قبر و برزخ و قیامت باشید. از همۀ شما تقاضا دارم که در وقت گناه از یاد معاد و باور مرگ به عنوان یک نیروی کنترل کننده کمک بگیرید. به خود تلقین کنید که همه جا محضر خداوند است و من در محضر او هستم، پس ادب حضور باید مراعات شود. تقاضا دارم شما که از نظر اعتقاد و شعار، در وضعیت مطلوبی هستید، از نظر عمل هم به اصلاح وضعیت خود بپردازید تا با تکمیل مثلث شعار، عقیده و عمل، ایمان شما کامل شود و به بهشت و مقامات والای معنوی و عرفانی دست یابید.

منبع: کتاب مشق اخلاق(برگرفته از آثار و گفتارهای اخلاقی حضرت آیت الله العظمی مظاهری)/دفتر چهارم. ص23.
نویسنده: حسین مظاهری

image

خوردن غذا از مقابل خود

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یکی از مستحبات غذا خوردن در اسلام، غذا خوردن از ظرف مقابل خود است. پیامبر اکرم صلّی الله و علیه و آله و سلّم می فرماید: هر کس از شما غذای می خورد باید از ظرفی که مقابل اوست بخورد. امام صادق علیه السلام می فرماید: هر انسانی از غذایی که پیش روی اوست میل نماید و از غذایی که جلوی دیگران است نخورد. همین طور بهتر است به هنگام صرف غذا انسان به غذای خود بنگرد و به غذای دیگران نگاه نکند.

منبع: کتاب احکام خوردنی ها. "آداب غذا خوردن". ص28.
نویسنده: محمود اکبری

image

برای در امان ماندن به خدا پناه ببر

سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

آن چه در همۀ این رؤسای ضلالت و فساد بالفعل است، در هر کدام از ما که خدا معصومش نکند و خدا او را حفظ نکند، بالقوه است؛ والّا، آیا می توان گفت آن ها از جهنم آمده اند و ما از بهشت؟! همه چیز ممکن است، غیر از کسی که در مرتبۀ اول از شرّ خودش به خدا پناه ببرد و در مرتبۀ بعد، از شرّ سایر اشرار.

منبع: کتاب جناب عشق(مجموعه رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی محمدتقی بهجت). ص16
به کوشش: علی اکبری

image

آیا می توانیم برای بهتر عبادت کردن، از زن و فرزند دست بکشیم؟

چهارشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

عدّه ای از اصحاب رسول اکرم صلّی الله و علیه و آله به خاطر این که بهتر و بیشتر عبادت کنند و از لذت روحانی بهره مند شوند، ترک زن و فرزند کردند؛ روزها روزه می گرفتند و شب ها عبادت می کردند. همین که رسول خدا صلّی الله و علیه و آله آگاه شد، آن ها را منع کرد و گفت من که پیشوای شما هستم چنین نیستم؛ بعضی روزها روزه می گیرم، بعضی روزها افطار می کنم؛ قسمتی از شب را عبادت می کنم و قسمتی دیگر نزد زن های خود هستم. همین عدّه از رسول خدا صلّی الله و علیه و آله اجازه خواستند که برای این که ریشۀ تحریکات جنسی را از وجود خود بکنند، خود را اخته کنند. رسول اکرم صلّی الله و علیه و آله اجازه نداد؛ فرمود: در اسلام این کارها حرام است.

منبع: کتاب یکصد و ده سؤال پیرامون پوشش و حجاب از استاد مطهری. ص13.
گردآورنده: گروه تحقیق و تألیف حضرت ولیعصر عجّل الله و تعالی فرجه الشریف.