image

تنبلی و بیکاری٬ مبغوض خداوند

جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند متعال٬ کم کاری٬ بطالت و کسالت را ناپسند می داند و آن را مبغوض می شمارد: «بدون شک٬ خداوند متعال٬ بندۀ پر خواب و بی کار را دشمن می دارد.» «مبغوض ترین افراد نزد خداوند٬ کسی است که در شب مانند مرداری خوابیده و در روز بی کار می باشد». نقل شده است که روزی امیرالمؤمنین علیه السلام وارد مسجد کوفه شدند و دیدند سی-چهل نفر، در ایوان مسجد نشسته و مشغول ذکر و ورد هستند. امیرالمؤمنین علیه السلام سؤال کردند: این افراد چه کسانی هستند؟ گفتند: ایشان رجال الحق هستند! حضرت تعجب کردند و فرمودند: رجال الحق چه کسانی هستند؟ اطرافیان جواب دادند: اینان کسانی هستند که جا و مکانی برای زندگی ندارند، همیشه در مسجد نشسته و مشغول به ذکر و تسبیح اند، اگر کسی چیزی به آن ها بدهد، می خورند و اگر هم چیزی به دستشان نرسد، صبر می کنند. امیرالمؤمنین علیه السلام ناراحت شدند و تازیانه را روی سر آنان کشیدند و فرمودند: از اینجا بلند شوید و به دنبال کار بروید و وقت نماز هم برای نماز به مسجد بیایید.

منبع: کتاب مشق اخلاق/برگرفته از آثار و گفتارهای اخلاقی حضرت آیت الله العظمی مظاهری. ص32
نویسنده: حسین مظاهری

image

وقتی خانم به مسافرت می رفتند

پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرحمن الرحیم

خانم فریده مصطفوی (دختر امام): امام در اول ازدواجشان با خانم قرار گذاشته بودند سالی یک بار خانم به تهران بروند و سه ماه تابستان را در تهران بگذرانند. خودشان هم به خمین می رفتند. این برنامه همیشه بود و تا بزرگ شدن ما هم ادامه داشت. امام سختشان بود که خانم در زمستان به مسافرت بروند و از روزی که خانم به مسافرت می رفتند٬ اخم های امام در هم بود تا خانم برگردد. امام در موقع ورود خانم به منزل می خندیدند و این یکی از راه های ابراز علاقه امام به خانم بود.

منبع: کتاب درس هایی از امام/اخلاق در خانواده. آیین همسر داری. ص21
گردآورنده: رسول سعادتمند

image

نگاه های حرام

یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرحمن الرحیم

1. نگاه به چهرٖۀ آرایش کردۀ زن. 2. نگاه به زیورآلات زن. 3. نگاه به عکس بی حجاب زن آشنا. مسأله: -اگر نامحرم در عکس٬ حجاب کامل را رعایت نکرده است در این صورت اگر مرد آن زن را می شناسد نمی تواند به عکس او نگاه کند و اگر او را نمی شناسد می تواند به عکس نامحرم نگاه کند مشروط به اینکه به قصد لذت و ریبه نباشد. -جایز نیست انسان عکسی را که می داند دیدن آن برای دیگری حرام است به او نشان دهد. 4. نگاه کردن به عکس های مهیج. مسأله: نگاه کردن به هر عکسی به قصد لذت حرام است٬خواه عکس مرد باشد یا زن٬ محرم باشد یا نامحرم٬ عکس انسان باشد یا غیر آن. 5. نگاه با ریبه به محارم. 6. نگاه به نامه و نوشتۀ دیگران حرام است. 7. نگاه به داخل خانۀ دیگران حرام است. مسأله: کسی که به خانۀ دیگران نگاه می کند٬ بر اهل خانه است که او را منع کنند. 8. نگاه تند به پدر و مادر حرام است. نگاه به فیلم های مبتذل و فاسد و مطالعۀ کتب ضاله حرام است. 9. نگاه به چیزی که موجب ضرر به چشم است٬ حرام است.

منبع: کتاب حلال و حرام. ص40
نویسنده: محمود اکبری

image

آیا صدقه دادن و هدایای مادی و معنوی برای امامان به خصوص حضرت مهدی علیهم السلام اثری دارد؟

دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

آری؛ دعا برای دیگران مؤثر است. قرآن هم به فرزندان سفارش می کند که برای والدین دعا کنید. امام پدر انسان است و رهبر الهی، پدر معنوی ماست. قرآن می فرماید: «حضرت ابراهیم پدر شماست»؛ و یا پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله فرمود: به والدین هم سفارش شده که در حق فرزندان دعا کنند. پس ما هم باید برای پدران و مادران خود دعا کنیم. جالب توجه آنکه در میان عبادات، نماز از ویژگی خاصی برخوردار است؛ زیرا در موارد متعددی از قرآن با آنکه سخن از عبادات و کارهای خیر به میان می آید؛ اما نام نماز جداگانه برده شده است؛ مثلاً می فرماید: (اِنَّ صَلاتي و نُسُکي) با این که نماز جزئی از مناسک الهی است خداوند دربارۀ آن می فرماید: (أَوحَینَا إِلَیهِم فِعلَ الخَیرَاتِ وَإِقَامَ الصَّلَاةِ) یعنی با وجود اینکه نماز جزئی از (فِعل الخَیرَات) یا همان کارهای خوب است؛ ولی نام نماز جداگانه برده شده و این بر اهمیت و ویژگی خاص نماز دلالت می کند. از سوی دیگر در میان ارکان نماز، سجده جایگاه ویژه ای دارد تا آنجا که خداوند متعال در آیۀ آخر سورۀ علق که خواندن آن، سجدۀ واجب دارد، به پیامبرش می فرماید: «راه قرب تو به ما سجده است» و در میان سجده ها، امتیاز و ارزش سجدۀ آخر بیشتر است. در آن حالت حساس سفارش شده است که برای رزق همسر خود دعا کنید و مستحب است که بگوییم: «وَارزُقنِي وَارزُق عَیَالي مِن فَضلِک»؛ بنابراین وقتی در این حالت حساس، آیا دعا برای رزق همسر سفارش شده است، دعا برای نجات نسل بشر از انواع ظلم، شرک، جهل و تفرقه به اندازه رزق همسر ارزش ندارد؟ این همه روایات که برای صلوات نقل شده به خاطر تأثیر دعاست. خداوند متعال در قرآن با کمال صراحت به همۀ مؤمنین خطاب می کند و می فرماید: (إِنَّ اللهَ وَ مَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبيِّ یَا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیهِ وَ سَلِّموا تَسلیماً). بر این اساس اگر صلوات ما برای پیامبر صلی الله علیه و اله بی اثر بود این دستور با این صراحت صادر نمی شد. بر همین اساس صدقه دادن و هدایای مادی و هدایای معنوی برای معصومین و از جمله امام عصر علیه السلام مؤثر است.
منبع: کتاب جهت نما/40 پرسش و پاسخ مهدوی. ص77
مؤلف: محسن قرائتیimage

وجدان و یگانگی خدا

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خداوند برای شما، مثالی از خودتان زده است و آن اینکه آیا در آنچه ما روزی شما کردیم، از بردگانتان شریکانی را می پذیرید، تا آنان در رزق، مساوی و شریک شما باشند؟ و آیا همانطور که از یکدیگر می ترسید، از بردگانتان می ترسید؟! شما که در یک لقمۀ نان حاضر نیستید با زیردستان خود شریک باشید، چگونه بت های بی روح را شریک خدا می دانید؟! ما آیات خود را برای گروهی که می اندیشند، اینگونه شرح می دهیم. (سوره روم/آیه28)
این آیه می فرماید: وجدان خود را قاضی کنید و بیاندیشید؛ *شما که انسان های مشابه اما زیردست خود را شریک خود نمی دانید، چگونه غیر مشابه خدا را شریک او می دانید؟! *شما که برای یک لحظه شریک را تحمل نمی کنید، چگونه برای خداوند شریک دائمی می پذیرید؟! *شما که شریک در بهره گیری از رزق را قبول نمی کنید، چگونه شریک در آفرینش را برای او می پذیرید؟! *شما که از دخالت افراد مشابه خود بیمناک هستید، چگونه سنگ و چوب را در کار خدا دخالت می دهید؟! *شما که مالک حقیقی نیستید، حاضر به شریک شدن با دیگری نیستید، چگونه سنگ و چوب را شریک آفریدگار و مالک حقیقی قرار می دهید؟

منبع: کتاب پرتویی از نور/دقایقی با تفسیر قرآن. ص26
نویسنده: محسن قرائتی