image

راستگویی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

امام علی علیه السلام: شخص راستگو با راستگویی خود، سه چیز را به دست می آورد: اعتماد، دوستی و شکوه در دل ها.

منبع: کتاب راهنمای محبت. ص۶۱.
نویسنده: محمد محمدی ری شهری

image

خنده مشرکان به مؤمنان

سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

امام خمینی رحمة الله علیه سیاستمدار بود و بر اساس اعتقادش، با شاه مبارزه و مردم را رهبری می کرد. از آغاز مبارزه با قاطعیت با شاه سخن می گفت. در مدرسه فیضیه به شاه گفت: «کاری نکن که به این مردم بگویم از کشور بیرونت کنند». هواداران شاه از این سخن می خندیدند که آخوندی در گوشه قم می خواهد شاه را بیرون کند. حتی در فرانسه اعلام کرد: «دولت تشکیل می دهم». و با ناباوری قدرت های بزرگ موفق شد به ایران بازگردد و نظام جمهوری اسلامی ایران را بنیانگذاری کند. اگر او سیاست باز بود، از اول حرف آخر را نمی زد، بلکه نان را به نرخ روز می خورد. پیغمبر صلّی الله علیه و آله و سلّم وقتی مبعوث شد، سه سال مخفیانه فعالیت می کرد. امر خدا آمد: «حالا دعوتت را علنی کن». مردم را جمع کرد و گفت: «ای مردم، به من وحی می شود. من پیغمبر خدا هستم. و اولین کسی که به من ایمان بیاورد، وصی و جانشین من خواهد بود». بزرگان مکه خندیدند و مسخره کردند. و «ابولهب» جلسه را بهم زد. شاید با خود می گفتند ما هنوز خودش را قبول نداریم، ادعای وحی می کند. هنوز جایگاه خودش روشن نیست، رهبر بعد از خودش را معرفی می کند!

منبع: کتاب خنده و گریه. ص۲۹
نویسنده: محسن قرائتی

image

این صورت را به خاک نهاده ام

پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اگر مرا به بهشت خود مهمان کنی، تو را ستایش می کنم، اگر مرا در جهنم جای دهی باز هم تو را ستایش می کنم، زیرا می دانم تو از هر عیب و نقصی به دور هستی، من به خودم ظلم کردم و آتش جهنم را برای خود خریده ام. من تو را در همۀ کارهایت ستایش می کنم، تو هیچ گاه ظلم و ستمی به کسی روا نمی داری. خدایا! چگونه باور کنم که مرا گرفتار عذاب خود کنی در حالی که من بارها و بارها در مقابل تو صورت خود را بر خاک نهاده ام و این چنین برای تو سجده نموده ام. چگونه می خواهی مرا عذاب کنی در حالی که می دانی قلب من از محبت به تو آکنده است. من در این دنیا با دشمنان تو دشمنی نموده ام، آیا می خواهی مرا در کنار آنان جای دهی؟ خدایا! همۀ خوبی ها را از تو می خواهم، تو خود بهتر از همه می دانی که چه چیزی برای من خوب است، پس آن را به من عنایت کن! چه می شود اگر بر من منت نهی و همه کسانی که حقی بر گردن من دارند را از من راضی کنی! خدایا بخشش و مغفرت تو برای گناهکاران است، و من نیز از آنان هستم، پس گناهم را ببخش ای خدای مهربان! خدایا! دنیا، مرا بندۀ خود نمود و همۀ وجود مرا از آنِ خود کرد، من هم شیفتۀ آن شدم و برای رسیدن به آن تلاش کردم، من برای آخرتم کار زیادی انجام ندادم، پس اعمال کم مرا بپذیر و آن را زیاد گردان و از گناهانم در گذر. خدایا! خودت گفتی که بهترین توشه برای سفر آخرت، تقواست، مرا توفیق بده تا اهل تقوا باشم، بین من و گناه فاصله بیانداز. خدایا! از تو بهترین زندگی ها را می خواهم، زندگی مرا آن گونه قرار بده که من بتوانم به همۀ حاجت های خود برسم، از تو می خواهم روزیم را زیاد کنی و از مالِ حلال قرار دهی. خدایا! ثروت مرا آن قدر زیاد نکن که من از شکر آن غافل شده و فریفتۀ آن بشوم. خدایا! دنیا را برای من همچون زندان قرار مده! خدایا! کاری کن که از مرگ، به خاطر جدایی از دنیا غمناک نشوم. مرا از فتنۀ دنیا نجات بده، کارهای خوب مرا قبول کن و هنگام مرگ مرا نزد دوستان خوبت جای بده! تو می توانی مرا به خاطر آن همه گناه عذاب کنی، اما وقتی مرا ببخشی، این نشانۀ زیبایی عفو و بخشش توست. من در جست و جوی این زیبایی به درگاه تو آمده ام . می دانم که فقط تو، شایستۀ بخشش های بزرگ هستی!

منبع: کتاب با من مهربان باش/با خدای خود اینگونه سخن بگوییم. ص۲۹.
نویسنده: دکتر مهدی خُدّامیان آرانی

image

حکومت اسلام

چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

برنامه اصلاحی نواب برای حکومت چنین بود(توجه به این نکته ضروری است که این برنامه در دهۀ 30 شمسی و در اوج خفقان پهلوی دوم ارائه شده است): 1- اصلاح مفاسد اجتماعی، فقط از طریق اصلاح کردن «روحانیّت»، «وزارت خانه ها» و «دربار» ممکن است. 2- اصلاح روحانیت، در شش جهت باید انجام گیرد: الف) طبقه بندی کردن دروس حوزوی و «تخصصی نمودن» آن به فقهی و تبلیغی، در حالی که تفسیر و حدیث و تاریخ اسلام باید جزو دروس عمومی باشد که هم فقها و هم مبلغین به معنای اسلام و حقیقت دین آشنا باشند. ب) پاکسازی حوزه ها از روحانی نمایان توسط مراجع. ج) «طبقه بندی» مبلغین به روضه خوان، مداح، واعظ. د) اصلاح در امور عزاداری و جلوگیری از هتاکی هایی که توسط عده ای نادان انجام می شود. ه) تشکیل سازمان «امر به معروف» و استفاده از «رسانه های گروهی». و) تأسیس صندوقی برای جمع آوری حقوق شرعیه و فعالیت اقتصادی برای تأمین احتیاجات محصلین و مبلغین دینی. 3- مهمترین اصلاح باید از وزارت فرهنگ (دبستان، دبیرستان و دانشگاه) آغاز شود. علت اینکه آموزش در ایران بوعلی و زکریا و صنعتگر تربیت نمی کند، به خاطر حاکمیت رجال جنایت پیشه بر آن است. لذا باید کادر آموزش و پرورش عالی، از عالمان و متخصصان مسلمان باشد. 4- «نظام مالیاتی» باید بر مبنای احکام اسلام و از طریق تبلیغ صورت گیرد نه نظام ظالمانه و زور. 5- اصلاح وزارت دادگستری در دو جهت باید صورت گیرد: الف) انقلاب در قوانین، یعنی تبدیل کلیه قوانین به قوانین مدنی، حقوقی و جزایی اسلام. ب) تربیت فقها برای قضاوت. 6- اصلاح قانون «انتخابات»، به طوری که اصل انتخابات آزاد باشد و نمایندگانی از مسلمان های پاک انتخاب گردند. کلیه قوانین خلاف اسلام لغو و مجدداً «قانون نظارت علمای طراز اول» اجرا شود.

منبع: کتاب سید مجتبی نواب صفوی/نگاهی به زندگی و مبارزات شهید صفوی. ص۲۵.
نویسنده: ارمیا آدینه

image

ارزیابی عملکرد، نظریۀ سیستمی

یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خداوند در سورۀ آل عمران/آیه ۱۹۵ می فرماید: من تلاش هیچ صاحب عملی را تباه نمی کنم، زن باشد یا مرد، همه از یکدیگرید.
*در سازمان ها باید روشی جهت شناسایی کسانی که وظیفۀ خود را به خوبی انجام می دهند، وجود داشته باشد تا ضمن تشویق آن ها، انگیزش سازمانی را تقویت نمود. *تلاش و تلاشگر هر دو مهم هستند، کارها هم باید شکل درست داشته باشد و هم نیّت درست. *در سازمان های اسلامی، همۀ افراد سازمان مثل اعضای یک پیکرند در نتیجه تخریب یک فرد به مثابۀ تخریب سازمان است. *در یک بدن همۀ اعضا باید با هم رشد کنند، لذا باید امکان رشد سازمانی برای همۀ افراد فراهم باشد و تلاش مدیریت عالی سازمان بر ارتقای کیفی همۀ افرادمعطوف گردد.

منبع: کتاب سیصد نکته در مدیریت اسلامی/براساس تفسیر نور. ص۳۵.
نویسنده: حجت السلام و المسلمین قرائتی