image

جزئيات عمليات تروريستي زاهدان

پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرحمن الرحیم

"صراط" - شب گذشته دو انفجار در مسجد جامع شهر زاهدان به وقوع پیوست که منجر به زخمی شدن و شهادت تعدادي از هموطنانمان شد.

به گزارش صراط انفجار اول در محل ورودی مسجد بوقوع پیوست و انفجار دوم نیز هنگام تجمع آمبولانس ها و خدمت رسانی بـه زخمی ها در خیابـان آزادی جنب مسجد جامع اتفاق افتاد .هنگام وقوع دو انفجار مراسم دعای کمیل به مناسبت میلاد امام حسین (ع) در مسجد جامع زاهدان برپا بود .
اين اولين عمليات تروريستي رفقاي ريگي پس از اعدام وي مي باشد .

اعلام 3 روز عزاي عمومي در سيستان و بلوچستان
استاندار سيستان و بلوچستان در پي شهادت جمعي از شهروندان مظلوم بر اثر بمب‌گذاري عوامل استكبار در مقابل مسجد جامع زاهدان از امروز به مدت سه روز عزاي عمومي در سيستان و بلوچستان اعلام كرد.
به گزارش خبرگزاري فارس از زاهدان به نقل از روابط عمومي استانداري سيستان و بلوچستان، علي محمد آزاد در بيانيه‌اي ضمن تبريك و تسليت و ابراز همدردي با خانواده‌هاي شهداي اي حادثه تروريستي اعلام كرد: عمال محارب و حلقه به گوشان استكبار جهاني بار ديگر خشم و عداوت خود را از وحدت و انسجام آحاد امت مسلمان نشان دادند.
آزاد افزود: اين بار در شب ولادت علمدار كربلا حضرت ابوالفضل العباس(س)در يك اقدام تروريستي و ددمنشانه تعدادي از فرزندان اين ديار را با هدف ايجاد تفرقه و نفاق بين شيعه و سني به شهادت رساندند.

جزئيات حادثه از زبان نماينده زاهدان
در ابتدا فردي با پوشش زنانه قصد ورود به مسجد جامع شهر زاهدان را داشته كه در جلوي درب ورودي مسجد از ورود وي به داخل مسجد جلوگيري مي‌شود.
در انفجار اول سه يا چهار نفر شهيد مي‌شوند چرا كه انفجار اول در جلوي درب ورودي مسجد رخ مي‌دهد اما چند دقيقه بعد كه مردم براي كمك‌رساني مي‌آيند و در آن شلوغي فرد دومي مي‌آيد و با عمليات انتحاري انفجار دوم رخ مي‌دهد.

وي با يادآوري اينكه زمانيكه عمليات انتحاري باشد وضعيت متفاوت است، توضيح داد: اين جريانات تلاش بسيار زيادي داشته‌اند اما اكنون نيز موفق نشده‌اند كه وارد مسجد جامع شهر زاهدان شوند.

تصاوير عاملان انتحاري حادثه
گروهک جندالشیطان، عکس های دو عامل انتخاری که با انفجار مسجد زاهدان ده ها نفر از هموطنان بیگناهمان را به شهادت رساندند را در سایت خود منتشر کرد.
این گروهک مدعی شده است که این افراد به نام‌های «عبدالباسط ریگی» معروف به اسلام جان و« محمد ریگی» معروف به جنیدجان عملیات تروریستی انتحاری خود را در مقابل مسجد جامع زاهدان انجام داده‌‌ و به هلاکت رسیده‌اند.
گفتنی است عبدالمالک ریگی سرکرده معدوم گروهک جندالشیطان، در اعترافات خود گفته بود که عملیاتهای این گروهک توسط نیروهای امنیتی آمریکا هدایت می شده و عوامل گروهک جندالشیطان، در حین عملیات تروریستی خود با تهیه فیلم و عکس و ارسال این اسناد برای نیروهای آمریکایی، از آنها پول دریافت می کرده است.

اسامي22تن از شهداي حادثه تروريستي مسجد جامع زاهدان
1- محمد رضا راغي
2- محمد اكبري
3- مصطفي نجار
4- محمود كياني
5- عارف شهركي
6- سجاد حاجيان
7- سيدجواد حسيني
8- مصطفي آبياري
9- محمد سرگزي
10- علي غلامحسين تهراني
11- كاظم نجار
12- رضا مير
13-رضا شهركي
14- غلامرضا توكلي
15- احسان فرازمند
16- محمد حسيني
17- حميد سرحدي راد
18- محمد گلدوي
19- عليرضا كرد
20 -مجتبي ثريا
21- مسعود شجاعي باغيني
22- مرتضي عباس‌زاده محمودي
بر اساس اين گزارش تا كنون آمار شهدا به 25 شهيد رسيده كه هويت ساير شهدا متعاقبا ارسال مي‌شود.
پليس و دستگاه‌هاي امنيتي موضوع انفجارهاي زاهدان را پيگيري مي‌كنند
جانشين فرمانده نيروي انتظامي اعلام كرد: موضوع انفجارهاي ديشب در زاهدان توسط نيروي انتظامي و دستگاه‌هاي امنيتي در حال پيگيري است.
سردار احمدرضا رادان در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامي فارس گفت: نتيجه و جزئيات تحقيقات انفجارهاي ديشب در زاهدان پس از تكميل اعلام خواهد شد.
جانشين فرمانده نيروي انتظامي كشور درپي انفجارهاي شب گذشته در زاهدان به اين شهر سفر كرده است.

بسيجيان بايد نقش بيشتري در برقراري امنيت بر عهده بگيرند
جانشين سازمان بيسج مستضعفين گفت: از اين به بعد بسيجيان بايد نقش بيشتري را در برقراري امنيت برابر با فرآيندي كه مسئولين تعيين كرده‌اند بر عهده بگيرند تا ديگر شاهد اتفاق‌هاي تروريستي مثل مسجد جامع زاهدان نباشيم.
سردار علي فضلي جانشين سازمان بسيج مستضعفين صبح امروز در مراسم تحليف بسيجيان كه در حرم بنيانگذار انقلاب سلامي برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران اين مراسم را يك آئين مقدس براي آغاز به كار كساني دانست كه قصد ورود به سازمان بسيج در سراسر كشور را دارند.
فضلي با اشاره به همزماني برگزاري اين مراسم با روز ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ره) ايشان را الگويي مناسب براي ميثاق عملي بسيجيان معرفي كرد و افزود: بسيجيان با الگو قرار دادن حضرت عباس(ع)، مي‌توانند مسير خود را در وفاداري به اسلام، انقلاب و ولايت فقيه تا آخرين لحظه حياتشان ترسيم كنند.
وي همچنين در پاسخ به سؤالي در خصوص اهميت نقش بسيج در برقراري امنيت در نقاط مختلف كشور، به جنايت تروريستي شب گذشته در مسجد جامع زاهدان اشاره و تاكيد كرد: اين اقدام كه توسط عناصر خود فروخته و وابسته به مستكبرين انجام شد در حقيقت در راستاي ايجاد اختلاف بين شيعه و سني صورت گرفته و وحدت مسلمانان را نشان رفته است.
جانشين رئيس سازمان بسيج همچنين به شهادت جمعي از عشاير و فرماندهان سپاهان پاسداران در سال گذشته در سيستان و بلوچستان اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه ما در سيستان و بلوچستان با يك جنگ سخت روبه رو نيستيم اما مي‌بينيم اين گروهك‌ها و عوامل خودفروخته، نمادهاي قرآني، اسلامي و وحدت بخش مسلمانان را هدف قرار داده‌اند.
فضلي خاطرنشان كرد: مسئولين كشور بايد با توجه جدي، مانع از تكرار اين حوادث شوند و بسيج نيز در اين مسير با تمام وجود مي‌تواند وارد عمل شود.
وي گفت: حضور بسيج در برقراري امنيت بايد از حالت شعاري خارج شده و ما معقتديم كه امنيت در اين منطقه بدون حضور مردم ممكن نيست.
جانشين رئيس سازمان بسيج همچنين با اشاره به اجراي برنامه‌هاي متعدد فرهنگي در مرزهاي كشور تصريح كرد: از اين به بعد نيز بسيجيان بايد نقش بيشتري را در برقراري امنيت برابر با فرآيندي كه مسئولين تعيين كرده‌اند بر عهده بگيرند تا ديگر شاهد اين اتفاق‌ها نباشيم.
فضلي همچنين با بيان اينكه فعلا آمار دقيقي از شهدا و مجروحين اين حادثه نداريم، تصريح كرد: بايد اجازه داد تا مسئولين استان عقبه عوامل اين بمب گذاري و زاوياي ديگر اين حادثه را روشن كند.


خداوندا همه آنهایی که چشم دیدن این نظام و راه حق را ندارند اگر قابل هدایت هستند هدایت واگر نیستند نابود بفرما.

image

کتاب در اندیشۀ برخی از گذشتگان

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

غربت شگفت کتاب در گذشته، چنان فضایی را فراهم آورده بود که حتی برخی از علما، هر نوع نوشته و اثری را کتاب نمی دانستند و نسبت به برخی از آثار، اعتنا و اقبال چندانی از خود نشان نمی دادند: سابقها بعضی از علمای خوب بودند که با مسائل علوم جدید آشنا نبودند و اصلاً اینها را علم نمی دانستند! چنین قضیه ای را واقعاً من دیده بودم؛ این تصور نیست. من عالم متقی مؤمن فاضلی را دیده بودم که اصلاً اینها راعلم نمی دانست؛ بلکه حتی هر چه را که در یک کتاب غیر عربی نوشته بشود، علم نمی دانست! اصلاً کتاب فارسی را جهل می دانست و می گفت اینها چیست! ببینید، این یک طرز فکر است. البته امروز این فکر ها نیست. آن اعتقادات، شوق دیگری هم دارد که اگر بگویم، بیشتر تعجب خواهید کرد. هر چند آن اعتقادات متعلق به دورۀ قدیم است، اما من خودم چنین کسی را درک کرده ام. فردی بود که کتاب چهار حروفی را قابل خواندن نمی دانست! می گفت این کتابها بی ربط است و باید روی ورقه های بزرگ، با خط عبدالرحیم یا شخص دیگری نوشته شده باشد و چاپ سنگی شود! این را از باب یک نمونۀ بارز گفتم؛ معلوم است که در بین علمای حاضر و بخصوص بین علمایی که با محیط های جدید انقلابی سروکار دارند، مخصوصاً آنهایی که به دانشگاه می روند، این افکار نیست.

منبع: کتاب نگرش های موضوعی3/کتاب و کتاب خوانی در آئینۀ رهنمودهای مقام معظم رهبری. ص11
تنظیم و تألیف: دفتر مقام معظم رهبری

image

ولیجه‌ها؛ نمونه‌ای از آسیب‌های رشد معنوی در آخرالزمان

چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرحمن الرحیم

ولیجه‌ها؛ نمونه‌ای از آسیب‌های رشد معنوی در آخرالزمان / در آخرالزمان به سادگی نمی‌شود به کسی اطمینان کرد(استاد پناهیان)

برای اینکه مسأله آسیب‌های رشد معنوی در آخرالزمان بهتر در ذهن شما بنشیند، یک نمونه دیگر از این آسیب‌ها را بیان می‌کنیم. در قرآن و روایات و ادعیه، اصطلاحی به نام «ولیجه» داریم که به معنای «رفیق، یا هر کسی است که در انسان نفوذ فکری داشته باشد به حدی که انسان به او اعتماد می‌کند و هرچه او بگوید قبول می‌کند» در زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم: «از هر ولیجه‌ای غیر از شما اهل‌بیت(ع) بیزاری می‌جویم؛ وَ أَبْرَأُ مِنْ کُلِ‏ وَلِیجَةٍ دُونَکُم»(کامل‌الزیارات/319)‏ در قرآن کریم این اصطلاح به همین معنا به کار برده شده است(أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تُتْرَکُوا وَ لَمَّا یَعْلَمِ اللَّهُ الَّذینَ جاهَدُوا مِنْکُمْ وَ لَمْ یَتَّخِذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ لا رَسُولِهِ وَ لاَ الْمُؤْمِنینَ وَلیجَة؛ توبه/16).

امام رضا(ع) می‌فرماید: در فتنه‌های آخرالزمان و آستانه ظهور، ولیجه‌ها بی‌اعتبار می‌شوند(لَا بُدَّ مِنْ فِتْنَةٍ صَمَّاءَ صَیْلَمٍ یَسْقُطُ فِیهَا کُلُّ بِطَانَةٍ وَ وَلِیجَةٍ وَ ذَلِکَ عِنْدَ فِقْدَانِ الشِّیعَةِ الثَّالِثَ مِنْ وُلْدِی؛ کمال الدین/2/370) وقتی همه ولیجه‌ها بی‌اعتبار شوند، طبیعتاً هر یک از مؤمنین، خودش باید تشخیص دهد و تصمیم بگیرد.

اگر ما دنبال این هستیم که کسی را نقطه اتکاء خودمان قرار دهیم و به او تکیه کنیم و خیال‌مان راحت باشد، دیگر باید حواس‌مان را جمع کنیم. چون در آخرالزمان آسیب‌ها آن‌قدر زیاد می‌شود که نمی‌شود به سادگی به کسی اطمینان کرد. البته نمی‌گوییم به‌طور مطلق به هیچ‌کس نباید اطمینان کرد، اما هر کسی باید روی پای خودش بایستد، یعنی استقلال فکری داشته باشد و خودش راه درست را تشخیص دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه بخش‌هایی از سخنرانی حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در مسجد دانشگاه تهران با موضوع «حرکت جهان به سوی معنویت و آسیب‌های آن»

یاعلی.

image

آب انگور جوشیده

پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مسأله: اگر انگور و آب انگور به خودی خود جوش بیاید، حرام است ولی نجس نیست مگر آنکه معلوم شود که مست کننده است، و اگر به واسطۀ پختن جوش بیاید، خوردنش حرام است ولی نجس نیست.
مسأله: آب انگوری که جوش آمده پیش از آنکه دو قسمت آن کم شود و یک قسمت آن بماند، نجس نیست، ولی خوردن آن حرام است، ولی اگر ثابت شود که مست کننده است حرام و نجس می باشد، و فقط به سرکه شدن پاک و حلال می شود.
مسأله: خرما و مویز و کشمش و آب آنها اگر جوش بیایند، پاک و خوردن آنها حلال است، اگر چه احتیاط مستحب آن است که از آنها اجتناب کنند.
مسأله: اگر در یک خوشۀ غوره، یک دانه یا دو دانه انگور باشد چنانچه به آبی که از آن خوشه گرفته می شود آب غوره بگویند و اثری از شیرینی در آن نباشد و بجوشد، پاک و خوردن آن حلال است.

منبع: کتاب حلال و حرام. "آشامیدنی های حلال و حرام". ص35
نویسنده: محمود اکبری

image

سوق دادن زنان به سمت تجمّل و مصرف گرایی و تبدیل شدن به یک وسیلۀ مصرف

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ 0 0 کلام حق پیام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

چه ستم هایی که در حقّ زن روا داشته شده و اسمش ستم است، و چه ستم هایی که اسمش هم ستم نیست، اما در حقیقت ستم است؛ مثل همین سوق دادن به تجمّل و مصرف گرایی و آرایش هایی بیهوده و مخارج سنگین و تبدیل شدن به یک وسیلۀ مصرف. این، ستم بزرگی بر زن است. شاید بشود گفت که هیچ ظلمی بالاتر از این نیست؛ زیرا که او را به کلی از آرمان ها و اهداف تکاملی خودش غافل و منصرف می کند و به چیزهایی خیلی کوچک و حقیر سرگرم می نماید. این، کاری بوده که در رژیم ظالم پادشاهی انجام شده، و حالا باید جلوی آن گرفته می شد. البته در اوایل انقلاب، خیلی هم خوب بود؛ لیکن بعدها باز غفلت هایی شده است، که باید نسبت به آن، حسابی برنامه ریزی کرد. *همان تربیت غلط غربی موجب شد که در دوران حکومت طاغوت در این کشور، زنان به آرایش، تجمّلات، زینت هایی بی خودی، تبرّج و خودنمایی تمایل پیدا کنند.

منبع: کتاب زن و بازیابی هویّت حقیقی(گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی). ص49
به کوشش: محسن کربلایی نظر و جمعی از محقّقین